Optymalizacja strony

W pozycjonowaniu stron liczą się dwie rzeczy. Pierwsza z nich to linki. A druga to linki. Oczywiście to taki mały żart. Druga z nich to optymalizacja strony pod kątem wyszukiwarek. Co to w praktyce oznacza? Nic innego jak to, że musimy przystosować naszą stronę tak aby spełniała ona założenia wymogów. W tym wypadku mówimy o wymogach wytycznych dla webmasterów od wujka Google.

Podstawowymi założeniami są takie aby treść na naszej stronie była unikalna. Nie możemy kraść, czy przepisywać treści z innych stron jeśli chcemy aby nasza strona była dobrze odbierana przez Google. To samo tyczy się duplikacji treści w obrębie naszej domeny na której stroi strona. Muszą Państwo wiedzieć, że dla robotów wyszukiwarek strona www.domena.pl, a domena.pl, czy domena.pl/index.html to zupełnie inne strony. A jeśli są to zupełnie inne strony a na nich ta sama treść to znacznie komplikuje pozycjonowanie, a może także zakończyć się karą od Google. A wiec przede wszystkim przekierowania 301 - czyli wybieramy czy nasza strona w internecie będzie się pokazywać z przedrostkiem www czy bez niego, oraz czy rozszerzenia typu index.html będą widoczne czy nie. Te podstawowe działania pozwolą nam uniknąć kłopotów przyszłości i warto o nich pamiętać tworząc każdą stronę internetową. Przekierowania najlepiej wykonywać w pliku .htaccess, którzy umieszczamy na serwerze na którym stoi nasza strona.

Co oprócz tego? Oczywiście powinniśmy zadbać o to aby ważne dla nas frazy, słowa kluczowe zostały w odpowiedni sposób ukazane na stronie, np. poprzez zastosowanie nagłówków, czy pogrubień. Nie warto jednak z tym przesadzać, tak sam jak nie warto upchać na siłę słów kluczowych w tytule strony, który wyświetla się na pasku przeglądarki, czy w znacznikach „meta” strony. Za działania niezgodne z wytycznymi prędzej czy później spotkać nas może kara. karami w Google może być albo - zafiltorwanie wszystkich kluczowych dla nas fraz, czyli wyrzucenie w otchłań naszej strony z rankingu Google, albo- co gorsza - całkowite usunięcie jej z wyników wyszukiwać, czyli zbanowanie.