Zaplecze SEO

Dla każdego domorosłego pozycjonera przychodzi w końcu taki czas kiedy katalogi, precle, fora czy blogi innych osób, z których zdobywamy linki już okazują się niewystarczające. Pozycje naszej strony nie wzrastają, tylko stoją w miejscu, które nas nie satysfakcjonuje. Co zatem wtedy począć? Odpowiedź jest jedna - należy stworzyć i zainwestować we własne zaplecze pozycjonerskie.

Zainwestowanie we własne strony zapleczowe może nam bardzo pomóc we wzroście pozycji w rankingu wyników wyszukiwania. Warto wiedzieć, że zapleczem może być każda nasza strona, z której linkujemy do innych stron zapleczowych wyższego poziomu czy bezpośrednio do strony pozycjonowanej. Nie ma także znaczenia czy zaplecze to forum internetowe, blog czy mały portalik.

Najważniejsza zasada dobrego zaplecza to unikalność. Zarówno pod względem wyglądu stron zapleczowych jak i pod względem treści zawartych na nich – unikalność powinna być dla nas priorytetem. Kolejny ważny element to tematyczność zaplecza. Nie ma dobrych stron zapleczowych, które nie są powiązane tematycznie z pozycjonowaną stroną. Przykładowo, jeśli pozycjonujemy stronę poświęconą filmom, nasze strony zapleczowe mogą być blogami, na których możemy opisywać filmy sensacyjne, komedie, horrory, itd.

Następnie powinniśmy zadbać o odpowiedni hosting dla naszych stron zapleczowych, najlepiej, jeśli będzie to hosting SEO z wieloma adresami IP, każdy dla innej strony zapleczowej.

Oczywiście chyba nie można tutaj zapomnieć o tym, ze zaplecze tak jak i nasza główna strona musi być odpowiednio podlinkowana aby posiadała jakąkolwiek moc, która przełoży się na stronę docelową. Po co tworzyć setki stron zapleczowych, skoro one nie będą zaindeksowane nawet w Google, a nawet jak będą to moc linków wychodzących z nich będzie znikoma, równa zeru, czy linkom z katalogów Web-mini. W linkowanie zaplecza należy włożyć prawie tyle samo pracy co w linkowanie strony docelowej, jeśli chcemy mieć wymierne korzyści z naszych stron zapleczowych a nie tylko otrzymać je na pokaz.